Mire is van szüksége a pocaklakónknak amikor megszületik?! 3. rész
Amikor megtudtam, hogy kisbabám lesz, hirtelen kinyílt előttem egy olyan világ, amit addig nem ismertem. Bármilyen üzletben jártam, akaratlanul is mindig a baba osztályon kötöttem ki. Gyönyörködtem a szebbnél szebb apró kis ruhákban. Persze babonás is vagyok kicsit, ezért nem lett volna szabad vásárolni, de volt bizony olyan darab, amit egyszerűen nem tudtam letenni és otthagyni. Mivel még nem tudtam, hogy ki is növekszik a pocakomban, csak unisex ruhákat vásároltam. Igen ám de, elérkezett a várva várt pillanat, amikor megmondták a debreceni Klinikán, hogy kislányom lesz. Egy kislány! Ezt meg kellett ünnepelni, így az egyik bevásárlóközpontban kötöttem ki. Akkor már nem volt akadály, válogathattam a gyönyörű fodros, szoknyás, tündéri kisruhák között, vettem is párat, boldogan mutogattam mindenkinek, aki csak eljött hozzánk. Ultrahang vizsgálatokon, BDP- fejátmérő, HC-fej körtérfogat, AC-has körtérfogat és FL- combcsont hossz méretek alapján megsaccolták, hogy mégis mekkora az én pici kincsem. Mindig azt mondták, hogy nagy baba lesz, forgattam is a szemem, vajon hogyan fogom én megszülni, de a gondolat, hogy végre megismerhetem személyesen, elhessegetett minden félelmet belőlem. Aztán mire elérkezett a nagy nap, volt is ruha bőven, a családtól is kaptam rengeteget, mert elég lányos család vagyunk, fiú unoka bizony még nem született. Azért írtam le a történetemet, mert van benne tanulság.
- Nem kell készpénznek venni, az ultrahangon vizsgálatokon megsaccolt méreteket (Az én kincseim 3000 g és 47 cm valamint 2970 g és 50 cm-rel születtek.)
- Nem kell túlzásokba esni, kelengye vásárlás terén, mert könnyen lehet, kinövi a ruhát, mielőtt ráadnánk.
Harmadik rész, a babakelengye azaz-milyen babaruhákat és egyéb textíliákat vásároljunk?
A legfontosabb szempont az lesz, hogy melyik évszakban születik meg a kisbabánk.
Őszi és téli születésű babáknak
Már a kórházban szükségünk lesz, hosszú ujjú bodyra és rugdalózóra. Az 56-os méret az ,ami valószínűleg a megfelelő lesz számára, persze a mi példánkból okulva azért előfordulhat, hogy akár kisebb akár nagyobb méretre lesz szükség. Ezekből 6-10 db-nál nem célszerű többet vásárolni, mert nagyon gyorsan nőnek, nem fogjuk kihasználni őket. Évszaktól függően, egy wellsoft vagy középvastag overált, illetve egy bundazsákot mindenképp szerezzünk be. Egy vastagabb téli sapka, 1-2 pamut sapka és egy kocsikabát is elengedhetetlen lesz számunkra. Éjszakára vastag, 2,5 Tog-os vastagságú hálózsákban altattam a lányokat, ez a legpraktikusabb szerintem. A legjobb megoldás az, ha olyat veszel , ami nem csak egy adott méretre való, hanem akár több hónapig hordható, 2 db-nál többre ebből sem lesz szükség. A Tog egy hőosztályozási mértékegység, annál melegebb egy hálózsák, minél magasabb a Tog száma. Nagyon szerettem a lányokat, csinos, igazi lányos ruhákba öltöztetni, így vásároltam hosszú ujjú felsőket és leggingseket is, ezekből 5-7 db elegendő. 5 db pamut babazoknira is szükség lesz, én a gyermekorvosunk tanácsára mindig adtam a kis lábukra, akkor is, ha rugdalózóba öltöztettem őket. Egy vastag pléd is fontos, amivel a széltől is óvni tudjuk kisbabánkat.
Tavaszi-nyári babáknak
6-10 db rugdalózóra, hosszú és rövid ujjú bodyra ugyanúgy szükségünk lesz, ha kánikulla van, jól jön 1-2 napozó. Kocsikabát, középvastag overál 1-1 db, a tavaszi babáknak mindenképp szükséges. Vastagabb sapkát, vagy pamut sapkát is szerezzünk be. Én a pamut sapkát még nyáron is a fejükre adtam, akármilyen meleg volt, csak akkor hagytam el, ha olyan helyen voltak, ahol a szél biztos nem érte őket. A vastag sapkából 1 db is elég, de a pamutból 2 db kelleni fog. A zoknit is mindig rájuk adtam, még tikkasztó hőségben is, így 5 db-ot érdemes lesz vásárolnod. Éjszaka nyáron is hálózsákban altattam őket, persze nem vastag, hanem 1 vagy 1,5 Tog vastagságút választottam, évszaknak megfelelően (2 db). Egy vékonyabb polár plédet vásárolj mindenképp.
Amire szükség lesz évszaktól függetlenül
A fürdetéshez szükségünk lesz kifogóra, amivel „megtörölhetjük” a babánk puha bőrét, célszerű pamut, jó nedvszívó képességűt választani, 2 db mindenképp kell, nálunk sorozatosan előfordult, hogy fürdés után lepisilték a kifogót, ilyenkor gyorsan kellett a másik. Textilpelenka volt az én egyik legjobb barátom, mindenre használható, evés után büfiztetni a babát, a kiságyban a kis fejük alá is azt raktam, így ha alvás közben kifolyt a nyál a kis szájukból esetleg, azt kellett csak kicserélni. Ha kiviszed az udvarra, vagy amikor a kórházból haza felé mentek, a bébihordozóra csíptetheted, így télen nem éri annyira a szél a babát, de ebben az esetben fontos az állandó felügyelet. Ha tanácsadásra mentünk oda is vittük magunkkal, erre fektettem rá mindig a lányokat mivel igen sokszor használtuk, 10 db mindenképp kellett belőle. A gumis lepedőt se felejts el venni, de a kiságymatrac méretéhez megfelelőt válassz, hiszen több méretben is kapható. Fontos, hogy azok a ruhák ,amik közvetlenül a baba bőrével érintkeznek, típustól függetlenül, pamutból készüljenek.
Nagymamánk és édesanyánk idejében pólya nélkül nem is tudták volna elképzelni a babavárást. Megmondom őszintén, én akkor fogtam utoljára pólyás babát, amikor édesanyám 10 éves koromban megengedte, hogy felvegyem a kishúgomat. Mi nem használtuk. Ettől függetlenül nem akarok lebeszéli senkit a használatáról. Mivel a babánk az anyaméhben szűkös, meleg helyen fejlődött, a pólya szimbolizálhatja, az ottani körülményeket, hiszen melegen tartja és körbe öleli a babát, akár meg is nyugtathatja a csecsemőket. Nyűgös, rossz alvó gyermekeknél szokták is javasolni a használatát.
Beszéltem már, az előző bejegyzésben a mosipelusról, ha úgy döntesz, hogy ezt a megoldást választod, el kell döntened, hogy melyik fajtája is a legszimpatikusabb, több féle létezik belőle. Én most a zsebes mosipelust hozom fel példának. Maga a pelenka 3 részből áll, a külső zsebes rész, a belső betét, (ami lehet betét, textil pelenka (tetra) vagy prefold) erre jön még egy kakifogó réteg. Az alap kezdőkészlet 20 db külső zsebes pelenka, 40 db betét, és 1 doboz kakifogó. Mind a 3 rész mosható, így a kezdő beruházás után, rengeteget tudsz spórolni vele. A kakifogót persze ha valóban kaka került rá, ki kell dobni. Nekem nincs tapasztalatom a pelenkáról, de sógornőm nagyon szereti, éjszakára viszont azt ajánlja, ha nem szeretnél pelenkázni, inkább eldobható pelenkát használj, mert valószínűleg átázik reggelre. Ha az eldobható pelenka szimpatikusabb számodra, egy csomaggal elegendő venned. Én az 1-es méretet vásároltam meg mind a két lányomnál, a méret kilóra van megadva, ez alapján tudsz kalkulálni, hogy milyen méretet válassz.
Ahogy cseperedik gyermeked, szebbnél szebb illetve vagányabbnál vagányabb ruhákat, kocsicipőket tudsz vásárolni, persze egyre tapasztaltabb leszel, és rájössz nektek mi a legpraktikusabb. Jó tanács, hogy semmikképp se ess túlzásokba, hiszen valószínűleg a család is rengeteg kelegyével fog majd ellátni. A gyerekek az első hónapokban nagyon gyorsan nőnek, az én lányaim 1 kg-ot híztak és 8-10 cm-t nőttek az első hónapban. Amikor az első kislányom megszületett riasztottam a családot, hogy gyorsan vegyenek néhány 50-es méretű ruhát, de nem használtuk őket 2 hétnél tovább. Remélem segíthettem neked, néhány jó tanáccsal, amit saját tapasztalataimból merítettem, végezetül van még egy utolsó, amit nem bánsz meg, ha megfogadsz, élvezd ki terhességed minden pillanatát, pihenj annyit amennyit csak tudsz, mert az az apró kis csoda ami jelenleg a testedben fejlődik, fenekestől felforgatja majd az egész életedet!
Pelleiné Kádár Erzsébet