Mire is van szüksége a pocaklakónknak amikor megszületik?!
A világ legboldogabb pillanata az, amikor megtudjuk, hogy kisbabánk lesz. Leírhatatlan élmény volt számomra is. Első gondolatom az volt, hogy mostmár ő is a testem része, a legféltettebb kincsem lesz, nemcsak a terhesség alatt, hanem életem végéig. Minden szülő, átesik ezen az érzésen, a lehető legjobbat akarja a babájának. Teljesen természetes ez, de melyek azok a dolgok, amikre tényleg szükségünk lesz, mik azok, amik feleslegesek? Elég hosszú lenne ezt leírni egy bejegyzésben, így egy sorozatot írok, 3 kategóriára osztva.
Első rész, az eszközök, amik a baba ápolásához és mindennapi életéhez szükségesek.
Lássuk csak, először is alig bírjuk kivárni, hogy a 18 hetes ultrahang vizsgálaton megtudják mondani a pocaklakónk nemét. Sokan babamozira is elmennek emiatt, mi is voltunk. Örök emlék marad. Az meg pláne, amikor kiderült, a babánk neme. Rögtön elkezd járni az agyunk hogy, miket vásároljunk, milyen legyen a babaszoba.
Amire tényleg szüksége van akár egy szobában alszunk vele, akár külön az egy kiságy. Én a gyerekkel való alvás híve vagyok, a nagyobbik lányom 5 éves, a kicsi 2 de még mindig velük alszom. Kapok is érte hideget-meleget de imádom, ahogy hallom őket szuszogni. Tehetjük a kiságyat az ágyunk mellé, egyik oldalát leszerelve, mint egy babaöböl, vagy távolabb az ágyunktól. Azért is praktikus újszülöttel egy légtérben való alvás, mert így halljuk, ha mocorog, nyugtalan nem kell messze menni, hogy megnyugtassuk vagy megszoptassuk, ha épp itt van az ideje. Persze ez csak anyatejjel való táplálás esetén szempont. Rengeteg, dekoratív rácsvédőt és baldahint találunk a bababoltokban, de akár meg is varrathatnánk ezeket, az én tapasztalatom az, hogy egy újszülöttnek a rácsvédő teljesen felesleges, hiszen nem tud még forogni. Később persze hasznos lehet, amikor forgolódik, nem üti meg magát a kiságyban. A baldahin csupán dekoráció, ahogy a baba nő és figyelmesebb lesz, nézeget, kifejezetten idegesítő, káros mert eltakarja számára a kilátást.
Pelenkázó lap, puha és merev kivitelben is kapható. Nekünk merev volt, pelenkázó asztal hiányában. Ennek hátoldala merevített így kiságy tetejére helyezve tökéletesen betölti funkcióját. Minden esetben vízhatlan lapot válasszunk, az esetleges pelenkázás közbeni balesetek végett.
Légzésfigyelőt elengedhetetlennek tartottam, így vásároltam is egy 2 lapos kivitelt, aminek érzékelő lapjait a matrac alá kellett helyezni. Megnyugtatott, hogy van. Egyszer beriasztott, mondanom sem kell, 2 lépés volt a kiságy. Az sosem derült ki, hogy téves riasztás volt-e, de mindig az lebeg a szemem előtt mi van, ha nincs. Én úgy gondolom, egy légzésfigyelő nem rossz beruházás, főleg ha az ember nem egy gyermeket tervez. Koraszülött babáknak pedig kifejezetten ajánlott. Létezik már pelenkára csíptethető változat is belőle. A bébiőrt mi nem használtunk, pedig az is volt itthon, a kislányom nem volt hajlandó nélkülem meglenni egy pillanatra sem. Állandóan igényelte a jelenlétemet, így ha elaludt is, mindig egy helységben tartózkodtunk. Ennek ellenére azt mondom, hogy nagyon hasznos , de nem muszáj előre megvenni, ráér később is, amikor hazamegyünk a kórházból és látjuk hogyan telnek a mindennapjaink.
Szerencsésnek tartom magam, mindkét kislányomat több mint egy évig szoptattam. Minden baba más. Egyik lányom 10 perc alatt jóllakott, míg a másik elaludt evés közben. Úgy kellett noszogatni, hogy egyen. Jó dolog, a babamérleg ellenőrizhetjük vele megfelelően fejlődik-e anélkül, hogy elvinnénk otthonról megmérni vagy elegendő anyatejet evett-e. Bár ha jóllakott csemeténk azt egyéb jelekből is leszűrhetjük. Abban az esetben ha cumisüvegből tápláljuk tápszerrel vagy lefejt anyatejjel, szükségtelen mérni étkezés után, hiszen látjuk mennyi hiányzik az üvegből. Mérleget bérelni is lehet, ezt a legegyszerűbb és ha úgy érezzük, hogy nem használjuk ki, visszavihetjük. Szoptatásról bővebben hasznos információkat itt olvashattok.
Mellszívó a második olyan termék, ami nekem fontos volt. Akkor érdemes vásárolni, amikor szülés után hazaengedtek bennünket a kórházból. Az alatt a pár nap alatt kitapasztalhatjuk, hogy szükségünk lehet-e rá. Kézi és elektromos kivitelben is kapható. A pici etetése után mindig fejni kezdtem, ez azért fontos, mert minél több anyatej ürül ki a mellből, annál több termelődik helyette. Ezzel a módszerrel segíthetsz beindítani a tejtermelődést. Abban az esetben is hasznos, ha sokkal több anyatej termelődik, mint amennyit a babád megeszik. Ilyen esetben a mellben kialakulhat csomó, igen fájdalmas feszülés, de akár tejlázat is kaphatsz. Ennek megelőzéseképpen is fejhetjük az anyatejet, de csak annyit amennyitől megkönnyebbül az ember lánya, nehogy a végén még több termelődjön. A sterilen lefejt anyatej a hűtőszekrényben 1 napig is eltartható, +4 C –on, ha nem az ajtóban tároljuk. Le is fagyaszthatjuk anyatej tároló zacskóban alaposan megtisztított fagyasztórekeszben, mindentől elkülönítve akár 3-6 hónapig is eláll -18 és -20 C-os hőmérsékleten. A zacskó praktikusabb mint a doboz, mert helytakarékosabb.
Cumisüvegre vagy svéd itatópohárra abban az esetben van szükség, ha tápszerrel tudjuk táplálni gyermekünket, illetve az anyatejes tápláláshoz pótlásra van szükség. A tápszerrel táplált csecsemőket felforralt és visszahűtött vízzel vagy babavízzel is itatni kell. Megkínálhatjuk anyatejes babánkat is, de ehhez elegendő egy kiskanál, mert olyan nagy mennyiségű folyadékra nincs szükség.
A mellszívó tartozékait én mindig sterilizáló készülékkel fertőtlenítettem el. Nagyon szuper találmány. Csak vizet kell rakni bele, belepakolni a sterilizálásra váró eszközöket és már mehet is be a mikróba. Néhány perc és kész! Típustól függ a víz adagolás és a melegítési idő. Persze kapható elektromos kivitelben, valamint sterilizáló folyadék is. Nekem a mikrózható tűnt a legszímpatikusabb módszernek.
Elérkeztünk egy kényes témához. Adjunk-e cumit vagy ne csemeténknek? Én adtam. Eddig nem bántam meg. A nagyobbik lányom pillanatok alatt leszokott róla, kicsivel lehet bajban leszek, mert jobban ragaszkodik hozzá, Pupukának hívja. Honnan a név? Soha nem fogom megtudni! Még van 8 hónapunk az oviig, addig leszokatom róla valahogy. A cumi megnyugtatja a csecsemőket, eltereli a figyelmüket, az alváshoz is jól jöhet, hiszen álomba ringathatja őket. Vannak kutatások arra vonatkozóan, hogy a bölcsőhalálozás veszélyét is csökkentheti az alvás közbeni cumizás. Azok a babák akik nem kaptak cumit illetve nem fogadták el, könnyen rászokhatnak hüvelyk ujjuk szopására. Egy kialakult szokást nehéz kezelni. A cumit elviheti a cica, egy manó bármi… De az ujj az mindig kéznél lesz. Sokkal nehezebb lehet a leszokatás. Persze ellenérvek is vannak, negatívan hathat a szoptatásra, vagy a hosszan elhúzódó cumizás akár fogászati problémákat is okozhat. Szerencsére én egyiket sem tapasztaltam. Ha bővebb információt szeretnél kapni a témával kapcsolatban, itt megnézheted.
Fürdetéshez ami elengedhetetlen az a kiskád. Vízhőmérő nem létfontosságú, de jó, ha van. A babát fürdetés közben tartani és mosdatni elég körülményes dolog. Erre a célra kapható fürdető szivacs és műanyag babatartó. Mind a kettőről vannak jó és rossz vélemények. A szivacs puha, fekvő helyzetben van rajta a baba de ugyanakkor rengeteg vizet felvesz. A szárítása körülményes, de muszáj szárazon tartani, mert penészfoltok jelenhetnek meg rajta. A babatartó merev, kemény, csúszik le róla a baba, bár jól jöhet, ha textilpelenkát helyezünk rá. Ugyanakkor egyszerű tisztán tartani. Én a szivacsot haszáltam a lányoknál addig amíg nem tudtak ülni. Ezután egy textilpelenkát raktam a kádba azon fürdettem. Célszerű valamelyik mellett lerakni a voksunkat, mert megkönnyíti a fürdetést.
Egyéb alapvető dolgok amiket mindenképpen szerezzünk be: Ilyen a lázmérő, körömvágó olló, persze körmöt vágni az első 2 hétben nem szabad, inkább 3-4 hét után kezdjük el. Orrszívót sem fogjuk megbánni, ha beszerezzük. Ebből is van többféle. A kézivel jó tapasztalatom nincsen. A porszívóra csatlakoztatható jó, de hangos, kaphatunk vízcsapra szerelhető kivitelt is, és van a Nosiboo. Halk, ha éjszaka orrot kell szívni, nem ébred fel az egész család, bár nem olcsó, de hosszú távon nem rossz beruházás.
Az utazás, egy fontos téma még. A babát először bébihordozóban szállíthatjuk. Ezt ha 3:1-ben babakocsit vásárolunk, külön nem kell megvenni. Ezeknek a babakocsiknak is megvan az előnye és hátránya is, pl. igen nehéz a váz súlya. Ha csak az udvaron használjuk, vagy gyalog indulunk el valahová, kiválóak, de a kocsiba bepakolni művészet, nekem legalább is az volt. Igen kicsi volt az autónk mérete, mire szétszereltem, összecsuktam és bepakoltam úgy, hogy el is férjen a pici csomagtartóban, már nem is volt kedvem elindulni. Babakocsi kínálat óriási. Az árak igen széles skálán mozognak. Nem hiszem, hogy több 100000 Ft-ot ér egy babakocsi, sokkal fontosabb a praktikum és az, hogy saját szokásainkhoz válasszuk ki a legmegfelelőbbet.
A médiában rengeteg termékről állítják, hogy elengedhetetlen ha babát vársz. Szinte már ipart űznek belőle. Én is vettem sok felesleges dolgot, amit soha nem használtunk. Ebben a blogban hangsúlyozom, leginkább azokat soroltam fel amelyek tényleg hasznosak voltak, legalábbis nekünk bevált eszközök. Persze minden család más és más értékrenddel rendelkezik.
Terhességem alatt rengeteg könyvet olvastam. Ezt a kettőt többször is. Ajánlom mindenkinek, mert szuper könyvek.
Vida Ágnes: Babapszichológia érdemes valamilyen formában beszerezni. Sok információval lát el.
Vekerdy Tamás: Érzelmi biztonság. Ez szerintem kötelező olvasmány szülőknek!
Végezetül csak annyit, mondanék, költhetünk mi bármennyit pocaklakónk érkezése előtt, amikor megszületik, ölelésre, szeretetre, gondoskodásra, érintésre vágyik, azaz rád van leginkább szüksége. Veled, benned élt hónapokon keresztül, te gondozod, neki te leszel úgyis világ közepe, a mindene!
A csatolt kép termékmegjelenítést tartalmaz!
Pelleiné Kádár Erzsébet